Іноді буває важко визначити, який ніж підпадає під категорію «для виживання». Найчастіше до цього типу відносять тільки моделі з нескладним клинком, оскільки їх конструкція має підвищену міцність, хоча можна зустріти і складні вироби, які відрізняються більш товстим лезом і рядом дрібних модифікацій, що підвищують функціональність інструменту. Однак незалежно від типу конструкції ніж для виживання повинен мати головну якість – ефективно протистояти складним викликам, з якими доводиться стикатися людині в екстремальних умовах.

Вибрати найкращий ніж для виживання, який однаково добре справлятиметься з роботою різного типу, – складне завдання, оскільки можливості інструменту не безмежні та залежать від багатьох нюансів. Оптимально мати в колекції кілька інструментів з різними характеристиками, щоб бути готовим до будь-якої ситуації.
Ми склали список основних факторів, на які потрібно звертати увагу в першу чергу при виборі відповідного помічника, а також короткий екскурс найпопулярнішими інструментами для виживання від компанії Ganzo, здатних послужити вам хорошу службу під час наступної подорожі на свіжому повітрі.
Зміст |
Як вибрати ніж для виживання в лісі?
Для вибору відповідного ножа достатньо уявити сценарії, в яких вам знадобиться інструмент.
Моменти, які потребують особливої уваги:
- Умови використання. Клімат, температура повітря, тип рослинності – чинники, яких слід підготуватися заздалегідь. У вологому середовищі буде доречним рукояти з протиковзними текстурованими накладками, що зменшують ковзання у вологій долоні. Для роботи з деревиною ефективні товсті та довгі клинки.
- Досвід. Початківцям немає сенсу вибирати моделі зі специфічною, що вимагає спеціальних навичок у заточенні формою клинка та вироби з вибагливої до догляду сталі. На початковому етапі оптимальним вибором буде ніж із недорогої нержавійки, яка має збалансовані якості: ефективний різ, стійкість до корозії та довговічність.
- Кількість інструментів у наборі. Більшість користувачів воліють класичний ніж - гострий клинок зі зручною рукояттю і нічого більше. Але в похідних умовах одного леза може бути замало. В екстремальних умовах можуть врятувати функціональні доповнення у вигляді стропоріза, кресала, відкривалки для пляшок та інших модифікацій, якими оснащуються багато сучасних ножів.
Узагальнюючи характеристики ножів для виживання, важливо, щоб меч був міцним і досить довгим для зручної рубки дрібних гілок, але не громіздким. Оптимальний матеріал клинка – зносостійка нержавіюча сталь, яка стійка до ударів і легко піддається заточенню за допомогою портативної точилки. Рукоятка має бути виготовлена з термостійкого матеріалу. Деякі виробники досі випускають виживальні моделі з рукояттю з дерева, але це виключно колекційні вироби, які непрактичні в похідних умовах. Вибирайте інструменти з шорсткою рукояткою, яку зручно утримувати, та звертайте увагу на її довжину – надійний хват гарантований лише у тому випадку, коли всі пальці вільно поміщаються на рукояті.

Топ ножів для виживання від Ganzo
Сподіваємося, вам ніколи не знадобиться ніж для виживання за його прямим призначенням, але любителям подорожей і тим, кому надійний ніж потрібен за родом служби, стане в нагоді одна з наступних моделей Ganzo.
Ganzo G8012
Ganzo G8012 – класичний ніж для виживання, який пропонує безліч функцій, необхідних у польових умовах.
Аксесуар оснащений гострим клинком зі сталі 7Cr17, загартованої до твердості 57 HRC. Матеріал може похвалитися міцністю, стійкістю до появи іржі та невибагливістю у догляді. Форма Drop Point легко заточується за допомогою простого абразиву, а товщина обуха становить 5 міліметрів, гарантує, що інструмент не зламається у відповідальний момент і впорається з нарізанням твердих матеріалів.
За зручний хват у G8012 відповідає ергономічна рукоятка з декількома виїмками під пальці, які знижують стомлюваність кисті під час тривалої та тяжкої роботи. Рукоятка виготовлена з гладкого ABS-пластику з маленькими борозенками, що мінімізують ковзання у вологій долоні. Матеріал не боїться низьких температур, не тріскається при падінні з висоти та стійкий до дії кислот. Форма продумана таким чином, щоб запобігти зісковзанню руки на гостре лезо під час упору на вістря клинка.

Ganzo G8012 - це не просто ніж, а функціональний інструмент. Крім основного клинка він включає компактне кресало для розведення вогню далеко від цивілізації та склобій на задній частині рукояті на випадок, якщо знадобиться розбити скло автомобіля або кімнатного вікна.
Виріб поставляється з литими пластиковими піхвами, які витримують механічні пошкодження, а нейлонова петля забезпечує фіксацію на поясі. Крім зручного транспортування та зберігання чохол пропонує ще одну важливу функцію – за допомогою вбудованої металевої пластини можна виконати базове заточення клинка.
Цей ніж Ganzo підійде більшості людей, які віддають перевагу моделям з фіксованим клинком і проводять більшу частину часу на відкритому повітрі. Однак через довгий час експлуатації деякі користувачі можуть помітити, що лезо тримає гостроту не так довго, як хотілося б. Тому виробник завбачливо додав на піхви точилку.
Ganzo G8012V2
Модель є вдосконаленою версією Ganzo G8012. По суті це той самий інструмент з аналогічним дизайном та конструкцією, але зі сталлю 8Cr13.
Обидві марки 7Cr17 та 8Cr13 використовуються у бюджетних варіантах ножів для виживання та мають невеликі відмінності. В силу високого вмісту 7Cr17 має кращу корозійну стійкість, проте 8Cr13 виділяється більш тривалим утриманням заточування. На практиці цей аспект залишиться практично непомітним для рядового користувача, але в довгостроковій перспективі G8012V2 зручніша в експлуатації для тих, хто не любить регулярно возитися із заточенням.
Форма і товщина клинка у інструмента така сама, як і у попередника, проте довжина трохи більша (24.3 проти 24.5 сантиметрів). Спостерігаються відмінності і у вазі: ножик Ganzo G8012V2 важить 356 грам, що на 7 грам важче за стару версію.

Рукоятка виготовлена з термопластика і передбачає захист від випадкового зісковзування долоні на клинок. У хвості є невеликий отвір під темляком, що йде в комплекті з інструментом. Паракорд виготовлений з синтетичних ниток і крім естетики має практичне значення – його можна використовувати як альтернативний спосіб кріплення ножа до сумки або одягу.
Модель доступна для покупки в кількох колірних варіантах ручки. Також є можливість вибрати клинок із класичним кольором металік або зі спеціальним чорним покриттям. Ніжні йдуть у тон з рукояткою та оснащені мініатюрною точилкою, огнивом та гострим стропорізом.
Загалом інструмент не має кардинальних відмінностей від першої моделі – він також надійний у роботі з матеріалами різної щільності, але більш вимогливий у догляді.
Ganzo F803
Спеціалізований інструмент справляється з конкретними завданнями краще, ніж аксесуар EDC-типу, і ніж для виживання Ganzo F803 підходить для використання в польових умовах так само добре, як скальпель для хірургії.
Модель у мінімалістичному стилі виготовлена з нержавіючої сталі 8Cr13 та демонструє агресивний різ, здатний полегшити виживання у дикій природі. Завдяки поєднанню гострого леза, широкої рукояті, що передбачає виїмки під пальці для надійного захоплення, і доступною ціною, виріб може претендувати на звання універсального інструменту для використання вдома, на роботі, гаражі або в подорожі.
Нескладні ножі Ganzo не можуть похвалитися компактними розмірами, і F803 – не виняток, але масивність компенсується зносостійкістю. Клинок довжиною 11.3 сантиметра та товщиною 5 міліметрів у сумі з вагою 349 грам – це справжній аксесуар для виживальника, який оцінить потужність та надійність інструменту, здатного приборкати дику природу. Виріб відрізняється яскравим дизайном, який нагадує популярні інструменти для виживання американського бренду Gerber, і розрахований на грубу роботу, яка потребує великої сили.

Ребриста поверхня пластику-ABS комфортно відчувається в долоні і не натирає шкіру при тривалому використанні. У хвостовій частині є широкий отвір, куди можна просмикнути темляк для підстраховки, і невеликий склобій.
У набір з нескладним ножем входять пластикові піхви з широкою петлею з нейлону для кріплення до пояса та стропів рюкзака. Інструмент фіксується всередині чохла за допомогою липучки, яка намертво утримує ручку на місці під час руху користувача. З тильного боку піхви мають невеликий абразив, прикручений чотирма гвинтами. Пластина ефективно справляється з доведенням клинка, але вимагає догляду - через особливості розташування точилка неминуче треться про штани і матеріал сумки, збираючи дрібні нитки та частинки бруду.
Ganzo G735
Ніж є єдиним у колекції інструментом для виживання зі складною конструкцією. Як правило, подібні аксесуари відносять до категорії туристичних виробів, але в даному випадку визначення виправдане міцністю та наявністю додаткових функцій.
Якщо ви не хочете обмежуватись класичним клинком і бажаєте завжди мати під рукою надійного помічника, то варто звернути увагу на цю модель. G735 компактно складається до 11,9 сантиметрів. З вагою 139 грам ніж має перевагу перед нескладними варіантами, які важчі на 100 грам і більше.
Основою клинка виступає сталь 440С, яка широко використовується у виробництві ножів близько 60 років і досі не втратила актуальності. Сплав відрізняється підвищеним вмістом хрому і мало схильний до виникнення корозійних плям. Проте метал боїться солоної води, тому краще уникати використання лез під час відпочинку на морському узбережжі. Товщина в обусі становить 3.5 мм. Це менше, ніж у нескладних ножів, але з іншого боку дозволяє виконувати дрібну роботу, де товстий меч не здатний продемонструвати точний різ. Довжина клинка становить 8.6 см.

Рукоятка виготовлена зі склопластику G10, який зустрічається в більшості продукції Ganzo через ряд позитивних якостей і низьку вартість. Композит без проблем витримує тривале використання в умовах низьких і високих температур, має гарну ударостійкість і зберігає початковий зовнішній вигляд навіть при постійній дії агресивних середовищ. Матеріал має гладку поверхню, яка викликає приємні тактильні відчуття, але не забезпечує настільки надійне зчеплення, щоб безбоязно пускати інструмент у хід в екстремальній ситуації.
Для транспортування складня призначена туга кліпса, що забезпечує глибоку посадку в кишені без хвоста рукоятки, що стирчить. Можливості Ganzo G735 доповнені відкривалкою для пляшок та банок, стропорізом та інструментом для зачистки проводів.
Ніжок стане ідеальним супутником для тих, хто віддає перевагу інструментам кишенькового типу, які можна брати з собою не тільки в похід, а й на прогулянку містом. Однак користувачеві доведеться поступитися функціональністю моделі на користь портативності: незважаючи на надійність замку Axis Lock, який відповідає за фіксацію клинка, він не розрахований на підвищені навантаження.
Основні характеристики моделей
Ganzo G8012 | Ganzo G8012V2 | Ganzo F803 | Ganzo G735 | |
Тип інструменту | нескладний | нескладний | нескладний | складний |
Форма клинка | Drop Point | Drop Point | Drop Point | Drop Point |
Тип заточування | прямий | прямий | прямий | прямий |
Матеріал клинка | 7Cr17 | 8Cr13 | 8Cr13 | 440C |
Твердість | 57 HRC | 58 HRC | 58 HRC | 58 HRC |
Довжина клинка | 115 мм | 113 мм | 113 мм | 86 мм |
Товщина обуху | 5 мм | 5 мм | 5 мм | 3.5 мм |
Матеріал рукояті | ABS-пластик | ABS-пластик | ABS-пластик | склотекстоліт G10 |
Загальна довжина | 245 мм | 243 мм | 243 мм | 205 мм |
Вага | 356 г | 349 г | 349 г | 139 г |
Сподобався ніж Ganzo? Офіційний сайт представника бренду в Україні - Ganzo.ua. Купуйте лише оригінальну продукцію з довгостроковою гарантією від виробника.