
Перевага мультитула полягає в універсальності. Його широкий функціонал покриває багато дрібних потреб — від побутових до професійних. Але коли мова йде про складну роботу, чи можна на нього покластися?
Якщо вас долають сумніви, цей огляд саме для вас. Ми розповімо, що таке мультитул, для чого він потрібен і розставимо по поличках усі «за» та «проти», щоб назавжди розвʼязати ваші внутрішні дилеми.
Мультитул або окремі інструменти: що вибрати для будь яких цілей?
Мультитул — це набір профільних та повсякденних інструментів, об'єднаних в одному корпусі. Комплектуючі вмонтовані по обидва боки руківʼя та можуть відкриватися з фіксацією або без неї залежно від призначення інструменту.
Функціонал включає від 2 до 10 елементів. Серед основних: пасатижі, кусачки, викрутки, ножі з різним заточуванням, ножиці, відкривачки. Також зустрічаються варіанти з більш вузькоспрямованими комплектуючими: стропоріз, лінійка, штопор, шило, пилка, тримач для біт тощо.
Це цікаво! Не плутайте мультитул Ganzo та швейцарський ніж. Обидва варіанти належать до категорії багатофункціональних, але відрізняються типом головного інструмента. У швейцарського ножа це складаний клинок, а у мультитула — пасатижі.
Актуальність мультитула не обмежується певною областю. Найчастіше його беруть як підстрахування на випадок непередбачуваного швидкого ремонту та виконання дрібних, нескладних завдань. Закрутити та відкрутити гвинт, відрізати волосінь або дріт, відкрити консерву — це лише вершина айсберга його можливостей. Деякі варіанти мають специфічні доповнення, наприклад, ключі для велосипедних спиць або аксесуари для догляду за нігтями.
Багатофункціональний інструмент vs окремі інструменти: порівняння
Це протиставлення є не зовсім коректним, оскільки вироби служать різним цілям:
- Мультитул призначений для виконання завдань малої та середньої складності. Невеликі розміри вбудованих елементів та рухливість механізму відкриття-закриття обмежують міцність конструкції. Натомість вона надає неоціненну допомогу в екстреній ситуації, коли недоцільно та незручно носити з собою набір з окремих інструментів різного призначення.
- Повноформатний окремий інструмент розроблений для виконання одного конкретного завдання. Такі пристрої витримують навантаження різної інтенсивності та підходять для професійних робіт, де потрібна точність та надійність.
Простіше кажучи, коли під рукою є набір з повноцінних інструментів професійного призначення, вибір є однозначним. Інша справа, коли ви знаходитесь вдалині від дому та хочете мати при собі кишенькового помічника для дрібних завдань. У такому разі доцільними є мультитули Ganzo з безліччю функціональних елементів.

Для наочного розуміння різниці між «мультом» та спецінструментом, порівняємо їх за ключовими параметрами:
Критерії | Мультитул | Окремий інструмент |
Універсальність | Максимальна. Безліч функцій в одній конструкції. | Вузькоспеціалізований. Підходить для виконання конкретного завдання. |
Простота використання | Помірна. Не завжди зручно користуватися через малі розміри. | Висока. Інструмент створений під конкретне завдання з урахуванням його специфіки. |
Довговічність | Середня. Елементи, які використовуються найчастіше, можуть зношуватися швидше. | Висока. Максимальна зносостійкість за умови належного догляду. |
Зручність носіння | Дуже висока. Компактно складається, можна кріпити на поясі або ховати в кишені. | Низька. Повногабаритна конструкція займає багато місця. |
Ціна | Дешевше, ніж купівля кожного інструменту окремо. | Дорожче, особливо якщо це професійні інструменти. |
Як вибрати мультитул для своїх потреб?
Ключовий момент — це умови експлуатації. Якщо ви постійно перебуваєте в русі, першорядну важливість мають вага та габарити корпусу. В інших випадках ви можете не обмежувати себе у виборі та спиратись на функціональність майбутнього придбання.

На що звертати увагу під час вивчення моделей:
- Кількість функцій. Визначте, які функції вам потрібні. Враховуйте, що зі збільшенням функціоналу пропорційно зростають вага та габарити корпусу.
- Матеріали. Нержавіюча сталь — це гарант довговічності конструкції, особливо під час регулярної експлуатації у вологому середовищі. Під час вивчення матеріалів комплектуючих для різання перевіряйте показник твердості металу (HRC). Ідеальний діапазон — 55-60 HRC. У такому разі леза довго зберігатимуть гостроту та легко піддаватимуться гострінню.
- Зручність використання та носіння. Зверніть увагу на розмір руківʼя та зіставте його з розміром вашої долоні. Також заздалегідь визначтеся зі способом носіння. Це може бути сталева кліпса на кишеню або чохол з петлею на пояс.
Перед тим, як обрати мультитул, також перевіряйте безпечність конструкції, а саме — якість фіксації окремих елементів. Інструменти, які піддаються найбільшим навантаженням, мають комплектуватися механізмами блокування, які запобігатимуть випадковому складанню та захищатимуть вас від травм.